GAZİANTEP KİTAP FUARI YAKLAŞIYOR

Gaziantep Kitap Fuarı 3-8 Mayıs 2016 tarihleri arasında Gaziantep Mâvera Kongre ve Sanat Merkezi’nde açılacak.

29 NİSAN 2016 / Tekin Polat
Kuruluşumuz TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği; Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi, Ticaret Odası, Ticaret Borsası ve Sanayi Odası’nın katkılarıyla hazırlanan Gaziantep Kitap Fuarı 3-8 Mayıs 2016 tarihleri arasında Gaziantep Mâvera Kongre ve Sanat Merkezi’nde açılacak.

Gaziantep’te ilk kez gerçekleştirilecek olan kitap fuarına 50 yayınevi katılırken, fuarda altın gün süresince 40 kültür etkinliği ve onlarca imza düzenlenecektir.  Aralarında Canan Tan, Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Mustafa Armağan, Doğan Hızlan, Ali Kırca, Hikmet Anıl Öztekin, Sevim Gökyıldız, Tahir Tekin, Ahmet Telli, Deniz Kavukçuoğlu, Asude, Adnan Özyalçıner, Yüksel Pazarkaya, Nezih Başgelen, Hicabi Demirci, Murat Arsal, Nejla Aslankurt, Koray Yersüren, Merve Akıncı, Emine Can gibi pek çok değerli yazar ve şair bulunuyor. 

Behçet Necatigil ve Halet Çambel 100 Yaşında
Gaziantep Kitap Fuarı’nda bu yıl 100. Yaşlarını kutlayan Behçet Necatigil ve Halet Çambel de birer panel ile anılacak. Yüksel Pazarkaya’nın konuşmacı olarak katılacakları  “Sevilmek İstemeyen Şair Behçet Necatigil” söyleşisi 4 Mayıs 2016 Çarşamba günü düzenlenecek. 6 Mayıs 2016 Cuma günü düzenlenecek “Türkiye’de Arkeoloji ve Halet Çambel” söyleşisine Halet Çambel’in arkeolojiye katkıları üzerine Nezih Başgelen konuşmacı olarak katılacak.

Onat Kutlar Gaziantep’te Anılıyor
Gaziantepli yazar, senarist ve sinema duayeni Onat Kutlar kitap fuarında düzenlenecek söyleşiyle anılıyor. 1950 kuşağının önemli isimlerinden Adnan Özyalçıner’in konuşmacı olarak katılacağı “1950 Kuşağı ve Onat Kutlar” söyleşisi 4 Mayıs 2016 Çarşamba günü düzenlenecek.

Genç Yazarlar TÜYAP’ta
Gaziantep Kitap Fuarı 6 Mayıs 2016 Cuma günü yeni nesil yazarlar Koray Yersüren, Merve Akıncı ve Emine Can’ı okuryazarlık serüvenleri üzerine düzenlenen söyleşide konuk edecek. 

Gurme Kent Gaziantep’te “Yemek Kültürü” Söyleşileri
Yakın zaman önce UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Gastronomi alanında giren Gaziantep ve yemek kültürü üzerine kitap fuarında da etkinlikler düzenlenecek. Tahir Tekin Öztan, Faruk Şüyün ve Senay Haznedaroğlu’nun konuşmacı olarak yer alacağı“Bir Lezzet Cenneti Gurme Kent Gaziantep Mutfağı” ve Osman Güldemir’in konuşmacı olarak katılacağı “Bir Osmanlı Yemek Yazması Kitabüt Tabbahin” söyleşileri 7 Mayıs 2016 Cumartesi günü düzenlenecektir.

Girişin ücretsiz olduğu fuar her gün 10.00-20.00 ve son gün ise 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.