Gençlik ecdad için yürüdü

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 7 Ocak 2018 tarihinde 81 ilde Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü düzenlenirken Gaziantep’te de binlerce kişi yürüdü.

7 OCAK 2018 / Tekin Polat
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 7 Ocak 2018 tarihinde 81 ilde Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü düzenlenirken Gaziantep’te de binlerce kişi yürüdü.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca 81 ilde organize edilen 'Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü' Gaziantep Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Gaziantep’te de düzenlendi. Yürüyüşe katılanlara ise kaşkol, bere ve eldiven dağıtıldı. Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen törene 7’den 70’e binlerce kişi katıldı. Yürüyüş 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda yapılan törenle başlarken Atatürk Anıtı, Kırkayak Parkı, Kızılay Kan Merkezi’nden devam edilerek tekrar Demokrasi Meydanı’nda son buldu. 

“SARIKAMIŞ EN ÖNEMLİ DÖNÜM NOKTAMIZDIR”
Günün anlam ve önemi belirten açıklamada bulunan Gaziantep Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, Bugün Anadolu’nun her tarafında çocuklarını cepheye göndermiş, dul analarla dolu olduğ ve bu diyarların kolay kurtulmadığını söyledi. Sarıkamış’ta ecdadın bıraktığı değerlere sahip çıkılması gerektiğini söyleyen Demir, “Sarıkamış Türk tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır. Tarih tekerrürden ibaret derler. Hiç tarihten ibret alınsaydı, tarih tekerrür eder miydi? Tarihten ibret almamız lazım. O yazlık elbiselerle binlerce vatan evladının yaklaşık 2 bin 700 rakımlı Sarıkamış’ın o yüksek dağlarında vatanın bütünlüğü ve milletin bekası için, 90 bin şehidimizin orada donarak hayatlarını kaybetti. Bugün Anadolu her tarafı çocuklarını cepheye göndermiş, dul anaların olduğu diyardır. Bu diyar kolay kurtulmadı. Gazi Mustafa Kemal’in dediği gibi ‘Söz konusu vatansa, gerisi teferruattır’. Bu temel, bu esasa dayanır. İçinde bulunduğumuz durumda da yine 7 düvel tüm ülkemizin, Anadolu’muzun dört bir yanında ve dışarıda, içerdeki yerli işbirlikçileri de bularak ülkemizi tekrar Mondros dönemine götürmeye gayret ve çaba gösterenler var. Ama onlar şunu bilsinler ki, bu toprağın her karışında şüheda, her tepesindeki türbeler, buraların manevi bekçileridir. İşte bir 15 Temmuz hadisesini yaşadık. İçten bizi fesatlarla, nifak tohumlarıyla parçalamak isteyenler, iç savaş çıkararak memleketimizi parçalamak isteyenlere milletimiz hiçbir ideoloji, mezhepsel fark, siyasi düşünce ayrımı gözetmeksizin, etnik köken ayrımı gözetmeksizin birlik beraberlik içerisinde top yekün bu dış menşeili ve içerideki işbirlikçilerine karşı çıkmış, memleketimizin birlik ve beraberliğini muhafaza etmiştir. Sarıkamış Harekâtı’nın 103. Yıldönümü vesileyle de başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum.” şeklinde konuştu.