Mobil Gençlik Merkezi yollarda

Gaziantep Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, bünyesindeki gençlik merkezlerinden faydalanamayan gençlerin ayağına gençlik merkezini taşıdı.

17 EKİM 2017 / Tekin Polat
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Gaziantep Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, bünyesindeki gençlik merkezlerinden faydalanamayan gençlerin ayağına gençlik merkezini taşıdı. 

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik ve Spor Kulübü tarafından yürütülen Mobil Gençlik Merkezi, köy köy gezerek gençlerle buluşuyor. Mobil Gençlik Merkezi, 14-29 yaş aralığındaki gençlik merkezlerinin faaliyetlerinden faydalanamayan gençlere ulaşmak ve Gençlik ve Spor Bakanlığı faaliyetlerinin daha geniş kitleye ulaşmasına yardımcı olmak için gençlerin ayağına kadar gidiyor. Mobil bir araç sayesinde gençlerle buluşan Mobil Gençlik Merkezi’nin içerisinde birçok branşa ait malzeme ve çeşitli faaliyetlerde kullanılan eşyalar bulunuyor. Gençlik Merkezi gönüllüleri tarafından okul, mahalle ve köylerde kurulan standlar ile gençler doyasıya eğleniyor. Eğlencenin yanı sıra ise çeşitli faaliyetler ile gelişimlerine destek olunuyor. 

“ARTIK GENÇLİK MERKEZİ AYAKLARINA GELİYOR”
Mobil Gençlik Merkezi projesi ile ilgili açıklamada bulunan Gaziantep Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, gençlik merkezlerinden faydalanamayan gençlerin ayağına gençlik merkezlerini taşıdıklarını ifade etti. Bir nesli kazanmak için çaba gösterdiklerini dile getiren İl Müdürü Demir, “Şehrimizin merkezinde iki, Nizip ilçemizde ise bir gençlik merkezi olmak üzere şuan faaliyette olan üç gençlik merkezimiz bulunmaktadır. Bunlar yoğun ve istediğimizin üzerinde bir ilgi görmektedir. Fakat gördük ki, bu merkezlerimizden faydalanamayan birçok öğrencimiz var. Biz de bakanlığımızın desteği ile böyle bir projeye adım attık. Mobil Gençlik Merkezimiz sayesinde artık dokunamadığımız öğrencilerimize dokunmaya çalışıyoruz. Çünkü bu gençler bizim geleceğimiz, geleceğimiz olan gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için onların yararına olan alışkanlıklar kazandırmamız gerekiyor. Bunun için biz elimizden geldiği kadar onlarla bu konuda ilgileneceğiz ve sağlıklı düşünen bireyler için adımlar atmaya devam edeceğiz. Mobil Gençlik Merkezimizin içerisinde gençlerimiz için futbol, basketbol, voleybol, bocce, badminton, dev satranç takımı, takı tasarım, jenga ve müziksel faaliyetlerin gerçekleştirileceği çeşitli mazlemeler bulunmaktadır. Mobil Gençlik Merkezimizin kurulduğu alanda gençlerimiz bu branşlar sayesinde kıyasıya eğleniyor ve öğreniyor” diye konuştu.

MOBİL GENÇLİK MERKEZLERİ NE YAPACAK?
Mobil Gençlik Merkezi projeleri ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca sunulan hizmetlerden yararlanma imkânı bulamayan ya da yeterince yararlanamayan gençlere bu hizmetlerin yerinde sunulması amaçlandı. Mobil Gençlik Merkezi Projeleri, gençlere sadece bir mobil aracın taşıyabilecekleri ile sınırlı bir takım hizmetlerin ulaştırılacağı projelerin ötesinde bir proje türü olarak tasarlandı.
Mobil araç ile köy, ilçe ya da merkezdeki okullarda, sanayi bölgelerinde, yerleşim yeri meydanlarında, AVM’lerde ve benzeri mekânlarda bir takım etkinlikler düzenlenmesi, uzak mahallerde ikamet eden özellikle dezavantajlı gençlerin katılacağı sportif, kültürel, eğitsel ve sanatsal etkinliklerin de düzenlenmesi öngörüldü.